Начало Спорт Мехмед Абтулов и Нурхан Хайредин със златни медали
Мехмед Абтулов и Нурхан Хайредин със златни медали
19 May 2008

Проведеният в Пловдив държавен лично-отборен шампионат /с участието на 150 състезатели/ по свободна борба за юноши /18-20 год./ ще остане в историята на Разград като нов триумф в този спорт. След 19-годишно прекъсване при изключителна конкуренция състезателите на СКБ „Л. Ахмедов“ извоюваха отборната шампионска титла на страната, като оставиха след себе си тимовете на Сливен, „Левски“, ЦСКА и др..

19_05_2008_nurhan-hairedin.jpg19_05_2008_mehmed-abtulov.jpg Борците, водени от опитните педагози Хасан Исаев и Али Салиев, от областния център изпревариха другите клубове по още няколко компонента. Те спечелиха най-много медали - 7, от които 2 златни и 5 бронзови, следвани от Сливен - 6 медала, "Левски" - 4, НСА – 3. Състезателите ни заедно с учениците от спортните паралелки по борба на СОУ „Хр. Ботев“ изпревариха всички спортни училища, между които Русе, ЦСКА, които имат само по 2 медала; Бургас, Ст.Загора и Хасково - по един. Нещо повече – центрове като Варна, Добрич и домакините от "Локомотив"-Пловдив останаха без медали.

Отлично се представи националът Мехмед Абтулов - кат.50 кг, който извоюва четвъртата шампионска титла на страната и отново е в сметките на селекционера Валентин Гецов за участие на европейското в Словакия и световното в Истанбул. Другото ново име сред шампионите е Нурхан Хайредин - кат.55 кг, който след 4 категорични победи заслужи златото. Много високи оценки заслужават и бронзовите ни медалисти - Хасан Мустафов - кат.60 кг , Радослав Сашев - кат.66 кг, Нурхан Тунаев - кат.50 кг, Бехчет Фикрет - кат.96 кг и Шефкъ Ашък - кат.120 кг. СКБ „Л. Ахмедов“ е на път за трета поредна година да бъде национален комплексен първенец по свободна борба.

Състезателите от СКБ "Кубадън"-Лозница, водени от Севджан Адем и Ахмед Кьоров, също се представиха успешно. Гюрджан Гюкчан - кат.120 кг, спечели вицешампионска титла, Хасан Терзи - кат.60 кг, след 4 победи взе бронза.